Item: CQ3VBZModel: BULK-RS-P60-58Cross Ref: 497N07
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Color Amber
Compression Set 25%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 450%
Grade High Strength
Length 10 ft.
Material Polyurethane
Max. Temp. 180°F
Minimum Temperature -20°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1/2"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Ge 407, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tear Strength 50 N/mm
Tensile Strength 3000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"