GRAINGER BULK-RS-NUS60-21 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2VFJ 241DH2
GRAINGER BULK-RS-NUS60-21 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2VFJModel: BULK-RS-NUS60-21Cross Ref: 241DH2
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Length 36"
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"