GRAINGER BULK-RS-NHS70-778 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 1 Inch Thickness, 70A, Acrylic Adhesive Backed, Black | CQ2UJM 56AE94
GRAINGER BULK-RS-NHS70-778 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 1 Inch Thickness, 70A, Acrylic Adhesive Backed, Black
Item: CQ2UJMModel: BULK-RS-NHS70-778Cross Ref: 56AE94
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 18"
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 710
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"