GRAINGER BULK-RS-NHS70-18 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inchness, 70A | CQ2VCA 241CF4
GRAINGER BULK-RS-NHS70-18 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inchness, 70A
Item: CQ2VCAModel: BULK-RS-NHS70-18Cross Ref: 241CF4
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 710
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"