Item: CQ2RTMModel: BULK-RS-NHS70-1037Cross Ref: 785PA7
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.32 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade High Strength
Length 40 ft.
Oil Resistance Good
Overall Length 40 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 2.5 mm
Thickness Tolerance -0.3 mm to +0.3 mm
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"