GRAINGER BULK-RS-NHS60-787 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.75 Inch Thickness, 60A | CQ2UPX 56AE83
GRAINGER BULK-RS-NHS60-787 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.75 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2UPXModel: BULK-RS-NHS60-787Cross Ref: 56AE83
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.059" to +0.059"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"