GRAINGER BULK-RS-NHS60-671 Neoprene Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,595.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 380% |
| Grade | High Strength |
| Length | 20 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 20 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Standards | Astm D2000 Bc 610 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.188" |
| Thickness Tolerance | -0.022" to +0.022" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.58 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- COOPER B-LINE B439GRN Pipe Support Bracket, 3.5 x 4 x 1.62 Inch Size, Steel
- GROVE GEAR EL8520545.36 Hollow Bore Output Worm Gear Reducer
- COOPER B-LINE 10104-12CHSC JIC Panel Enclosure, 4 x 10 x 10 Inch Size, Hinged Cover, Carbon Steel
- GRAINGER 10435_24_24 Aluminum Plate, 24 Inch Overall Length, +/-0.012 Inch Tolerence
- MARTIN SPROCKET ML-100 x 1 1/4
- EATON CKDB3250FT36B20W Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 250A, 600 Vac, 250 Vdc, High Load Alarm, 50/60 Hz
- KESON PG10 Pocket Tape Measure, 10 ft. Length
- MAG-MATE MX0607 Replacement Handle
Explore More
- KEYSHAFT
- Engravers
- Electrical Properties Data Loggers
- Heavy Duty Slide Hammers
- Stationary Air Tanks
- Belt Barrier Receiver Posts
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Globe Valve, FNPT
- DESTACO 3031, 3051 Series Pull Action Latch Clamps
- GEMTOR Pompier Ladder/Escape Belts
- CHICAGO PNEUMATIC Air Compressor Pumps
- YELLOW JACKET Plus II Hose Sets With FlexFlow Valve
- CLEVELAND Tool Bit, Rectangular
- WATTS LF3001A Series Dielectric Unions
- EATON A22 Series Pushbutton Lamps
- BLACK & DECKER Springs
- STEINER INDUSTRIES 0224K SensiTIG Welding Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-NHS60-671 Neoprene Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
€1,679.89 /unit

