GRAINGER BULK-RS-NHS60-633 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2TVF 55ZY09
GRAINGER BULK-RS-NHS60-633 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2TVFModel: BULK-RS-NHS60-633Cross Ref: 55ZY09
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 18"
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"