GRAINGER BULK-RS-NHS60-448 Neoprene Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2XRJ 55ZW97
GRAINGER BULK-RS-NHS60-448 Neoprene Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2XRJModel: BULK-RS-NHS60-448Cross Ref: 55ZW97
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 12"
Material Neoprene
Oil Resistance Good
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"