FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Strip |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 380% |
| Grade | High Strength |
| Length | 6" |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 6" |
| Overall Width | 6" |
| Shape | Strip |
| Standards | Astm D2000 Bc 610 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/2" |
| Thickness Tolerance | -0.05" to +0.05" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 6" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE M6REBUILDKIT67 MTA 6 Rebuild Kit Level 2 67:1
- INGERSOLL-RAND 58015-1 Valve Assembly
- BUNTING BEARINGS CB121724 Sleeve Bearing, 3/4 Inch I.D., 1 63/1000 Inch O.D., 3 Inch Length
- ANVIL 0330055203 Welded Pipe Nipple, Schedule 40, 4 Inch Pipe Size, 8 Inch Length
- USA SEALING BULK-WR-PVDF-6 Plastic Welding Rod, PVDF, Round, 5/32 Inch x 370 ft, Off-White, 5 lb
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 3760RG-0150-062-0050 Gasket Ring 1/2 Inch Pipe 1/16 InchThickness
- SMC VALVES NCMB200-1900-XC6-X142US Round Body Cylinder
Explore More
- KEYSHAFT
- Bell Traps and Drains
- Lawn Mower Accessories
- Self-Priming Pumps
- Blender and Drink Mixer Accessories
- Masonry Miscellaneous Tool Accessories
- ML KISHIGO Economy Rainwear Set, Orange
- SALISBURY LPG4S Series Domestic Goatskin Gloves
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, Straight Flute
- ANVIL AS400BTB Series Welded Channels
- EDWARDS SIGNALING LED Multi-Mode Beacons
- ENERPAC S Series Hydraulic Torque Wrenches
- SMC VALVES Vqz3000 Series Valve
- TB WOODS Sure-Flex Plus Coupling Sleeves
- NIBCO 6201 Series Socket Couplings, S x S, Chem-Pure Natural Polypropylene Schedule 80
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-NHS60-224 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
€37.99 /unit


