GRAINGER BULK-RS-NHS50-796 Neoprene Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€749.14 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 380% |
| Length | 5 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 5 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bc 510 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.188" |
| Thickness Tolerance | -0.022" to +0.022" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.89 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- ARGOS TECHNOLOGIES 24501-05 Pipettor, 10 to 100 ul Size, 1 Channel
- REGAL 055368AM85 Metric End Mill With TiCn Coated, Single End, M32 Inch Dia., 4-1/2 Inch Length, 4 Flutes
- ECONOCO WD5214-BK Wood Base, 6 Inch Overall Height, 14 Inch Overall Width, 52 Inch Overall Length
- WOODHEAD 1300940473 35444SS Double Eye Support Grip, Double Weave, 50.80 to 63.25mm Dia, Stainless Steel
- APPROVED VENDOR U38160.016.0001 Fender Washer, 8 Fits Bolt Size, Oversized, 3/16 In I.D., 3/4 In O.D., 0.034 to 0.58 In Thk. Tol., Steel
- VERMONT GAGE 163514220 Gage Reversible Assembly, Class ZZ, NoGo, Carbide, Green
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND R12-010-BL Gas Spring Standard Black Oxide 56 lb.
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic Presses
- Socket Bits
- Packaged Terminal Air Conditioners PTAC
- 50 Hz Motors
- Locking Helical Inserts
- MCR SAFETY Premium Gaotskin Leather Drivers Work Gloves, Shirred Cuff
- HONEYWELL CoreShield Microfoam Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- OETIKER Hose Clamp Assortment Kits
- B/A PRODUCTS CO. Transport Chain
- COOPER B-LINE B203 Series Channel End Caps
- BROWNING Steel Finished Bore Single Stock Sprockets For No. 40 Chain
- ERICKSON Milling Chucks
- NIBCO TC580-CS-R-66-SR Series Threaded Full Port Valves, Stainless Steel Trim
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-NHS50-796 Neoprene Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black
€788.57 /unit


