GRAINGER BULK-RS-NHS50-636 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 1 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2TWB 55ZX81
GRAINGER BULK-RS-NHS50-636 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 1 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2TWBModel: BULK-RS-NHS50-636Cross Ref: 55ZX81
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 18"
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 510
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"