Item: CQ2XFUModel: BULK-RS-NHS50-1096Cross Ref: 785P07
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.32 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade High Strength
Length 50 ft.
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 5 mm
Thickness Tolerance -0.5 mm to +0.5 mm
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"