GRAINGER BULK-RS-NHS50-1016 Neoprene Roll, 36 Inch X 20 Ft, 1 mm Thick, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€462.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.32 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 350% |
| Grade | High Strength |
| Length | 20 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 20 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1 mm |
| Thickness Tolerance | -0.2 mm to +0.2 mm |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- SALSBURY INDUSTRIES 3706D-10 Standard Horizontal MailBox, 4C, 31.125 x 23.5 x 17 Inch Size, 6 Door High
- FEDERAL SIGNAL SLM600B Warning Sounder Light, Blue, LED, 12 to 24VAC/DC or 120 to 240VAC, Varies
- CHICAGO-LATROBE 41192 Jobber Length Drill Bit, V Size, 3-5/8 Inch Flute Length, 5 Inch Length
- GRAINGER BULK-PS-AC-1458 Plastic Sheet Stock, 1.25 Inch Thick, 2 Inch Width x 24 Inch Length, White
- WINTERS INSTRUMENTS D902583 2 Inch, Pipe, 1/4 Inch, Instr Conn, 316 Ss Diaphragm Seal
- T&S 000922-45 Handle Screw
- APPROVED VENDOR 2HHL9 Bar Rectangular Steel 1018 1/2 x 4 1/2 Inch 6 Feet
- SPEARS VALVES 1723-015 Wye Pattern Valve, Flanged, EPDM, 1-1/2 Size, PVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Vehicle Work Lights
- Pan Racks
- Mailbox And Accessories
- Wheel Torque Sockets
- Gasket Cutter Accessories
- VIEGA PROPRESS Reducers, Bronze, Press x FTG, EPDM Seal
- RUD CHAIN WPP-B Powerpoint Ring Connection Hoist Rings
- LUMAPRO Landscape Lights, Bullet Floodlight
- ARMORED TEXTILES Supply Line Fire Hose
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Wire Mesh, 150 Micron
- REGAL Taper Pipe Taps, Interrupted Thread, NPTF, TiCN
- KIMBLE CHASE Linear HDPE Stoppers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-NHS50-1016 Neoprene Roll, 36 Inch X 20 Ft, 1 mm Thick, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
€487.15 /unit

