GRAINGER BULK-RS-NHS40-801 Neoprene Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 1 Inch Thickness, 40A | CQ2VVC 56AF14
GRAINGER BULK-RS-NHS40-801 Neoprene Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 1 Inch Thickness, 40A
Item: CQ2VVCModel: BULK-RS-NHS40-801Cross Ref: 56AF14
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 5 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 410
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"