GRAINGER BULK-RS-NHS40-777 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.75 Inch Thickness, 40A | CQ2UHP 56AF10
GRAINGER BULK-RS-NHS40-777 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.75 Inch Thickness, 40A
Item: CQ2UHPModel: BULK-RS-NHS40-777Cross Ref: 56AF10
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 18"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 410
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.059" to +0.059"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"