GRAINGER BULK-RS-NHS40-637 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 40A | CQ2UCK 55ZX64
GRAINGER BULK-RS-NHS40-637 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 40A
Item: CQ2UCKModel: BULK-RS-NHS40-637Cross Ref: 55ZX64
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 18"
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"