GRAINGER BULK-RS-NHS40-409 Neoprene Strip, 3/4 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 40A
Item: CQ2WMDModel: BULK-RS-NHS40-409Cross Ref: 56DF43
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 10 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Overall Length 10 ft.
Overall Width 3/4"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bc 410
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"