GRAINGER BULK-RS-NHS40-277 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UTZ 240ZL3
GRAINGER BULK-RS-NHS40-277 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UTZModel: BULK-RS-NHS40-277Cross Ref: 240ZL3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 410
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"