GRAINGER BULK-RS-NHS40-213 Neoprene Roll, 36 Inch X 10 Ft, 0.125 Inch Thickness, 40A, Acrylic Adhesive Backed, Black
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€930.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 40A |
| Elongation | 380% |
| Grade | High Strength |
| Length | 10 ft. |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 10 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Standards | Astm D2000 Bc 410 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/8" |
| Thickness Tolerance | -0.017" to +0.017" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.88 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- GATES 733250105 Hose Coupling, 0.311 Inch Hose I.D
- HUBBELL-WIEGMANN PB2BC Pushbutton Enclosure, Blank Cover, 6 x 3 x 3 Inch Size, Wall Mount, Carbon Steel
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 7500-250 Gas Spring, Heavy Duty Nitrogen, Carbon Steel, M16 Rod Thread Size
- MJ MAY 402III-100PR-1524 Fiberglass Fabric, 15 Inch Width, 0.003 Inch Thickness
- MILLER BY HONEYWELL T9111R/2FTWH Rope Positioning Lanyar, 2Ft
- USA SEALING ZUSASES-4 Rod Seal, Ptfe, 0.364 Inch ID, 1/2 Inch Outside Dia, 0.093 Inch Width
- VULCAN HART 00-844386 Door Gasket, 16 Pan
Explore More
- KEYSHAFT
- Bulkhead Tank Fittings
- Sander Grinder Accessories
- Tire Repair Patches and Plugs
- Gas Detector Battery Chargers
- Boring Bars
- ANSELL 93-311 Nitrilite Non Sterile Disposable Nitrile Cleanroom Gloves
- VIEGA PROPRESS XL-C Caps, Copper, Press Connection
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Steel
- KISSLER & CO Cartridges
- SPEEDAIRE Compact Coalescing Compact Oil Removal Filter
- SPEEDAIRE Double Acting NFPA Air Cylinder, Clevis Mount, 4" Bore Diameter
- MARTIN SPROCKET 8V Series Taper Bushed 10 Groove Hi-Cap Wedge Stock Sheaves
- NORTON ABRASIVES A975/H975B ProSand Multi-Air Cyclonic CA Coarse Grit Paper H&L Center Hole Vacuum Discs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-NHS40-213 Neoprene Roll, 36 Inch X 10 Ft, 0.125 Inch Thickness, 40A, Acrylic Adhesive Backed, Black
€979.09 /unit


