GRAINGER BULK-RS-NHS40-178 Neoprene Strip, 1/2 Inch X 10 Ft, 40A | CQ2WCD 56DG49
GRAINGER BULK-RS-NHS40-178 Neoprene Strip, 1/2 Inch X 10 Ft, 40A
Item: CQ2WCDModel: BULK-RS-NHS40-178Cross Ref: 56DG49
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adhesive
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 40A
Elongation 380%
Grade High Strength
Length 10 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1/2"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bc 410
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"