GRAINGER BULK-RS-N90-52 Neoprene Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 90A | CQ2VPM 60DE22
GRAINGER BULK-RS-N90-52 Neoprene Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 90A
Item: CQ2VPMModel: BULK-RS-N90-52Cross Ref: 60DE22
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.36 g/cc
Durometer 90A
Elongation 100%
Grade High Strength
Length 5 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"