GRAINGER BULK-RS-N90-34 Neoprene Sheet, 12 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 90A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UCE 60DC47
GRAINGER BULK-RS-N90-34 Neoprene Sheet, 12 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 90A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UCEModel: BULK-RS-N90-34Cross Ref: 60DC47
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.36 g/cc
Durometer 90A
Elongation 100%
Grade High Strength
Length 36"
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"