Item: CQ2WCZModel: BULK-RS-N70-88Cross Ref: 744C70
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 10 ft.
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1/2"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"