GRAINGER BULK-RS-N70-647 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 70A | CQ2UKD 55ZR22
GRAINGER BULK-RS-N70-647 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 70A
Item: CQ2UKDModel: BULK-RS-N70-647Cross Ref: 55ZR22
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"