GRAINGER BULK-RS-N70-310 Roll Commercial 1 Inch Thick 3 Feet 70A
Item: AH7QFKModel: BULK-RS-N70-310Cross Ref: 36XT75
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rubber Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 200%
Finish Smooth
Grade Standard
Length 3 ft.
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°C
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"