GRAINGER BULK-RS-N70-224 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.5 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2XCT 55ZP70
GRAINGER BULK-RS-N70-224 Neoprene Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.5 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2XCTModel: BULK-RS-N70-224Cross Ref: 55ZP70
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 6"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"