GRAINGER BULK-RS-N60FP-3 Neoprene Roll, Flame-Resistant, 36 Inch X 60 Ft, 60A | CQ2TKG 785PN2
GRAINGER BULK-RS-N60FP-3 Neoprene Roll, Flame-Resistant, 36 Inch X 60 Ft, 60A
Item: CQ2TKGModel: BULK-RS-N60FP-3Cross Ref: 785PN2
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.6 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Grade Flame-Resistant
Length 60 ft.
Oil Resistance Good
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.024" to +0.024"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"