GRAINGER BULK-RS-N60FP-28 Neoprene Sheet, Flame-Resistant, 12 Inch X 12 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A | CQ2VWZ 785PL3
GRAINGER BULK-RS-N60FP-28 Neoprene Sheet, Flame-Resistant, 12 Inch X 12 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2VWZModel: BULK-RS-N60FP-28Cross Ref: 785PL3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.6 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Flame-Resistant
Length 12"
Material Neoprene
Max. Temp. 200°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.04" to +0.04"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"