GRAINGER BULK-RS-N60-775 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A | CQ2UGP 55ZU45
GRAINGER BULK-RS-N60-775 Neoprene Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.375 Inch Thickness, 60A
Item: CQ2UGPModel: BULK-RS-N60-775Cross Ref: 55ZU45
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 18"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"