GRAINGER BULK-RS-N60-656 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2UQQ 55ZR01
GRAINGER BULK-RS-N60-656 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2UQQModel: BULK-RS-N60-656Cross Ref: 55ZR01
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"