FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 33% |
| Density | 1.5 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 18" |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 18" |
| Overall Width | 12" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bc 607 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.026" to +0.026" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 12" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.32 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- FOL-DA-TANK DB6X8 Debris Bag With Web Handles, 22 oz. Vinyl
- CLE-LINE C23102 Jobber Length Drill Bit, C Size, 4 Inch Overall Length, Thinned
- BUSSMANN 5592-01
- TITAN FASTENERS ABX88096
- APOLLO VALVES SJM2141PE Tee, 4 X 1 Inch
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS CL1875-604 Closed Shelving With Drawer, 18 x 36 x 75 Inch Size, 13 Shelves
- BRADY 27409LS Caution Label, 3 1/2 x 5 Inch, Reflective Sheeting, Horizontal Rectangle, English
- EATON SVX003A1-4A1B1C8D3 Adjustable Frequency Drive, 3HP, RS-232 with D9, Modbus, FR4
Explore More
- KEYSHAFT
- Tie Down Winches and Winch Bars
- Specialty Casters
- Ducting Hoses
- Hitch Pins
- Air/Liquid Separators
- PEWAG Chain Sling, Grade 100
- DWYER INSTRUMENTS TID Series Temperature/Process Indicators
- CONDOR Pigskin Leather Standard General Purpose Gloves
- GUARDAIR ThumbSwitch Safety Air Guns, Aluminium Extension, Aluminium Nozzle
- ANVIL AS300 Series Channels, Solid
- BANJO FITTINGS Valve Gasket
- SQUARE D Indoor Wireways
- NORTON ABRASIVES Bear-Tex Rapid Blend Deburring SC Fine Grit Arbor Hole Unified Wheels, Non-Woven
- ATLAS COPCO LZL05 Series Vane Air Motors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N60-632 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
€70.70 /unit


