GRAINGER BULK-RS-N60-631 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inchness, 60A | CQ2TUT 55ZP75
GRAINGER BULK-RS-N60-631 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inchness, 60A
Item: CQ2TUTModel: BULK-RS-N60-631Cross Ref: 55ZP75
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 18"
Material Neoprene
Oil Resistance Good
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"