APPROVED VENDOR M04100.080.0100 Hex Cap Screw M8 x 1.25, 100mm Length, 50PK | AB8CKX 25CY85
APPROVED VENDOR M04100.080.0100 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 100 mm Lg., 5.3 mm Head Ht.
Item: AB8CKXModel: M04100.080.0100Cross Ref: 25CY85
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 10.9
Drive Hex
Fastener Length 100 mm
Finish Black Oxide
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C32
Head Height 5.3 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 100 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 10.9
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 22mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 22 mm
Overall Length 100 mm
Rockwell Hardness Hrc32
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 150800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 22 mm