GRAINGER BULK-RS-N60-212 Roll Commercial 1/16 Inch Thick 50 Feet 60A
Item: AH7QNVModel: BULK-RS-N60-212Cross Ref: 36XX22
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rubber Roll
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Finish Smooth
Grade Standard
Length 50 ft.
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -20°C
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bc 607
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"