GRAINGER BULK-RS-N50ESD-36 Neoprene Roll, Static-Dissipative, 36 Inch X 30 Ft, 50A | CQ2TLG 785K17
GRAINGER BULK-RS-N50ESD-36 Neoprene Roll, Static-Dissipative, 36 Inch X 30 Ft, 50A
Item: CQ2TLGModel: BULK-RS-N50ESD-36Cross Ref: 785K17
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Length 30 ft.
Material Neoprene
Maximum Temperature 200°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 30 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bc 508, Ul 94 V-0
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1200 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.016" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"