GRAINGER BULK-RS-N50ESD-23 Neoprene Sheet, Static-Dissipative, 12 Inch X 24 Inchness, 50A | CQ2VXK 785K01
GRAINGER BULK-RS-N50ESD-23 Neoprene Sheet, Static-Dissipative, 12 Inch X 24 Inchness, 50A
Item: CQ2VXKModel: BULK-RS-N50ESD-23Cross Ref: 785K01
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade Static Dissipative
Oil Resistance Good
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 508, Ul 94 V-0
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1200 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.024" to +0.024"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"