GRAINGER BULK-RS-N50-453 Neoprene Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2WXE 55ZN01
GRAINGER BULK-RS-N50-453 Neoprene Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2WXEModel: BULK-RS-N50-453Cross Ref: 55ZN01
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 12"
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 12"
Overall Width 6"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"