GRAINGER BULK-RS-N50-215 Neoprene Roll, 36 Inch X 10 Ft, 50A | CQ2QMP 744C37
GRAINGER BULK-RS-N50-215 Neoprene Roll, 36 Inch X 10 Ft, 50A
Item: CQ2QMPModel: BULK-RS-N50-215Cross Ref: 744C37
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 10 ft.
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"