GRAINGER BULK-RS-N40-855 Neoprene Roll, 36 Inch X 50 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 40A | CQ2RWY 55ZW03
GRAINGER BULK-RS-N40-855 Neoprene Roll, 36 Inch X 50 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 40A
Item: CQ2RWYModel: BULK-RS-N40-855Cross Ref: 55ZW03
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 50 ft.
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bc 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"