GRAINGER BULK-RS-N40-785 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 40A | CQ2UNZ 55ZU16
GRAINGER BULK-RS-N40-785 Neoprene Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 40A
Item: CQ2UNZModel: BULK-RS-N40-785Cross Ref: 55ZU16
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"