GRAINGER BULK-RS-N40-282 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 40A | CQ2XND 240WF7
GRAINGER BULK-RS-N40-282 Neoprene Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 40A
Item: CQ2XNDModel: BULK-RS-N40-282Cross Ref: 240WF7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bc 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"