GRAINGER BULK-RS-N30-327 Neoprene Roll, 36 Inch X 30 Ft, 0.375 Inch Thickness, 30A | CQ2RJB 785MP5
GRAINGER BULK-RS-N30-327 Neoprene Roll, 36 Inch X 30 Ft, 0.375 Inch Thickness, 30A
Item: CQ2RJBModel: BULK-RS-N30-327Cross Ref: 785MP5
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 30A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 30 ft.
Material Neoprene
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 30 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"