GRAINGER BULK-RS-N30-239 Neoprene Roll, 36 Inch X 25 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 30A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€3,158.43 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 30A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Standard |
| Length | 25 ft. |
| Material | Neoprene |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Good |
| Overall Length | 25 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Tensile Strength | 1000 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.188" |
| Thickness Tolerance | -0.022" to +0.022" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Excellent |
| Width | 36" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 57.94 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Thickness | Durometer | Texture | Adhesive Type | Thickness Tolerance | Elongation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-NHS40-197 | Black | Roll | 0.031" | 40A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €104.90 | |
| BULK-RS-NHS50-197 | Black | Roll | 0.031" | 50A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €100.77 | |
| BULK-RS-N60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €51.11 | |
| BULK-RS-NHS60-197 | Black | Roll | 0.031" | 60A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €74.74 | |
| BULK-RS-NHS70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 380% | €70.70 | |
| BULK-RS-N70-197 | Black | Roll | 0.031" | 70A | Smooth | Plain Backing | 0" to +0.016" | 350% | €46.77 | |
| BULK-RS-NHS40-198 | Black | Roll | 0.062" | 40A | Smooth | Plain Backing | -0.011" to +0.011" | 380% | €151.08 |
Explore Products
- BUSSMANN TCF15 Fuse, CF Class, 15 Amp, Indicating, Plug Inch Body, Time Delay, 600 VAC, 300 VDC
- WILKERSON GRP-95-676 FRL Replacement Bowl, Metal
- T&S B-1111-M Workboard Faucet, Deck Mt., 4 Inch Centers, 8 Inch Swing Nozzle
- APOLLO VALVES 76F10732A 2 Pcs Full Port SS Ball Valve with SS Tee Handle and Nut 1-1/2 Inch Size, 2 x FNPT
- HONEYWELL BZE6-2RN62 Enclosed Limit Switch Top Actuator Spdt
- EATON NGS308035MC Molded Case Circuit Breaker, Ng-Frame, Ng Type, Electronic Lsg Trip, 3-Pole, 800A, 480 Vac
- SMC VALVES CKZ-50A015 Clamp Arm, 50 mm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Harnesses
- Combustion Analyzers
- Drum Lifters
- Flap Discs
- Raceways
- CONDOR Straight Thumb Gauntlet Cuff Welding Gloves
- LOC-LINE Element Clamps With Screws
- RUD CHAIN Collar Nuts, Grade 10, Crack Tested
- MUELLER INDUSTRIES 864M Carbon Steel Y Strainers
- ACCUFORM SIGNS Permit Tag, 10 mil PF Cardstock, 5-3/4" x 3-1/4"
- VULCAN HART Micro Switch
- RIDGID Milwaukee Hand Tool Parts
- TITAN Motor Run Capacitors
- DAYTON Banded Standard & Cogged V-Belts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-N30-239 Neoprene Roll, 36 Inch X 25 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 30A, Plain Backing, Black, Smooth
€3,324.66 /unit

