GRAINGER BULK-RS-N30-144 Neoprene Sheet, 12 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 30A | CQ2UAU 785M75
GRAINGER BULK-RS-N30-144 Neoprene Sheet, 12 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 30A
Item: CQ2UAUModel: BULK-RS-N30-144Cross Ref: 785M75
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 30A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 36"
Material Neoprene
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"