GRAINGER BULK-RS-HUS50-214 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inchness, 50A | CP8DHA 241NL0
GRAINGER BULK-RS-HUS50-214 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inchness, 50A
Item: CP8DHAModel: BULK-RS-HUS50-214Cross Ref: 241NL0
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 517
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"