SALISBURY E0011Y/10 Electrical Gloves Class 00 Size 10 Pr | AF7JZU 21RK75
SALISBURY E0011Y/10 Electrical Gloves Class 00 Size 10 Pr
Item: AF7JZUModel: E0011Y/10Cross Ref: 21RK75
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electrical Gloves
Ac Max. Use Voltage 500V AC
Ac Max. Use Voltage 500V
Ac Test Voltage 2500V
Color Yellow
Cuff Style Straight
Cuff-end Color Yellow
Electrical Insulating Glove Color Yellow
Electrical Insulating Type Type I
Glove Hand Style Left And Right
Glove Length 11"
Glove Materials Rubber
Glove Size 10
Includes (1) Pair Electrical Insulating Gloves
Length 11"
Material Rubber
Max. Ac Voltage 500V AC
Max. Use Voltage 500V AC/750V DC
Max. Use Voltage (dc) 750V DC
Promotion Restriction Not Eligible For Promotion
Proof Test Voltage (ac) 2500V AC
Proof Test Voltage (dc) 10000V DC