Item: CP8DUBModel: BULK-RS-H60FDA-267Cross Ref: 241RN1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color White
Compression Set 35%
Density 1.4 g/cc
Durometer 60A
Elongation 330%
Grade Food
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 607, Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 22 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"