GRAINGER BULK-RS-EFR50-12 Epdm Strip, Fabric-Reinforced, 1 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 50A
Item: CP9GGNModel: BULK-RS-EFR50-12Cross Ref: 785DH8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.3 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Grade Fabric-Reinforced
Length 10 ft.
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Poor
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1"
Shape Strip
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.012" to +0.012"
Weather Resistance Excellent
Width 1"