GRAINGER BULK-RS-E60-1000 Epdm Roll, 36 Inch X 40 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 60A | CP9FMF 785GY4
GRAINGER BULK-RS-E60-1000 Epdm Roll, 36 Inch X 40 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 60A
Item: CP9FMFModel: BULK-RS-E60-1000Cross Ref: 785GY4
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 40 ft.
Max. Temp. 250°F
Oil Resistance Poor
Shape Roll
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Weather Resistance Excellent
Width 36"